wdmuchiwanie termoizolacji

Materiał izolacyjny (np. granulat celulozy lub styropianu) wdmuchiwany jest w postaci sypkiej za pomocą specjalnego agregatu z wężem. Podawany jest pod ciśnieniem, co zapewnia dotarcie do wielu zakamarków przez specjalnie wykonane niewielkie otwory techniczne. Dzięki tej metodzie można dotrzeć do tych przestrzeni, które trudno zaizolować w sposób tradycyjny.

Naprawa i uzupełnienie termoizolacji (ocieplenia) są dzięki tej metodzie prostsze, szybsze i tańsze. Poprzedzając powyższą usługę badaniem kamerą termowizyjną możemy zlokalizować najważniejsze mostki cieplne.

Do termoizolacji wykorzystujemy wełnę celulozową (znaną w Polsce pod nazwami Ekofiber, Thermofloc, Isocell, VestaEco Cell, Termex Fiber, Ekovata, isofloc F).

Celuloza posiada dobre właściwości izolacyjności akustycznej i pochłaniania dźwięków. Może być zastosowana jako wygłuszenie stropu np. poprzez wdmuchanie nad sufit podwieszany.

Jest ona produktem nieszkodliwym dla środowiska i ludzi, który powstaje w procesie recyklingu makulatury gazetowej. Dzięki nasączeniu odczynnikami podnoszącymi odporność ogniową, celuloza nie pali się, a zwęgleniu ulegają jedynie wierzchnie warstwy. Gruba, zwęglona warstwa wierzchnia, dzięki swojej niskiej przewodności cieplnej i temperaturze topnienia przekraczającej 1200°C, chroni dalsze włókna celulozy.
Celuloza, którą wykorzystujemy jest renomowanym produktem izolacyjnym, posiada Europejską Aprobatę Techniczną, Certyfikat CE, Deklarację Właściwości Użytkowych i Atest Higieniczny.

Oprócz celulozy, w metodzie wdmuchiwania, można stosować takie materiały jak:

-granulowana wełna mineralna kamienna (Granrock, Paroc BLT 9, Sigran) i szklana (Supafil, Ursa, Gulull),
-granulat ze styropianu,
-włókna drzewne (STEICOzell)
-trawa morska (Neptutherm), trociny, granulaty korkowe, sieczka słomiana, cięte siano, włókna konopne.

Spośród tych różnych granulatów każdy ma swoje zalety i wady, a wybór jest uzależniony m.in. od miejsca i pożądanego efektu (ważniejszy jest współczynnik lambda, klasa reakcji na ogień czy radzenie sobie z wilgocią?). Przykładowo: granulat styropianu nie ma najlepszej reakcji na ogień ale jest materiałem, który bardzo dobrze się rozprowadza (sprawdza się tam, gdzie nie dotrą inne materiały, z uwagi na małą ilość miejsca).