ekspertyzy mykologiczne

Celem ekspertyzy jest określenie skali, zakresu zniszczeń, przyczyn korozji biologicznej oraz sposobu jej usunięcia. Korozja biologiczna może być wywołana m.in. przez grzyby domowe, grzyby pleśniowe, owady niszczące drewno (ksylofagi) lub bakterie. Ekspertyza zawiera opis techniczny budynku z uwzględnieniem zniszczeń spowodowanych przez korozję biologiczną oraz jest podstawą do opracowania dokumentacji projektowej i kosztorysu prac naprawczych. Ekspertyza mykologiczno-budowlana dotyczy korozji wywołanej przez grzyby, entomologiczno-budowlana zaś korozji, której sprawcami są owady.
Likwidacja skutków poprzez osuszanie i odgrzybianie okaże się daremna jeśli nie zostanie zlikwidowana przyczyna zawilgocenia budynku. Dlatego dobrze jest te prace naprawcze poprzedzić rzetelną ekspertyzą, która wskaże źródło problemów.

Grzyb na ścianie (i innych przegrodach) pojawia się ponieważ wystąpiły sprzyjające warunki dla jego rozwoju. Główną przyczyną jest nadmierne zawilgocenie przegrody. Do najgroźniejszych należy grzyb domowy właściwy (Serpula lacrymans), który powoduje szybki rozkład drewna. Samo stosowanie chemicznych środków grzybobójczych na niewiele się zda jeśli nie zostanie usunięta przyczyna wilgoci. Może to być np. awaria instalacji sanitarnej, dziurawy dach, nieszczelna rynna lub rura spustowa, ubytki w termoizolacji czy też brak właściwej wentylacji pomieszczenia. Najpierw należy ustalić przyczynę wilgoci, usunąć ją, i dopiero wtedy zabrać się za odgrzybianie.

Korniki to owady, którym przypisuje się więcej szkód niż jest to zgodne z prawdą. Chrząszcze te nie żerują w meblach lub konstrukcjach drewnianych. Takimi owadami, uszkadzającymi drewno wyrobione, są m.in. spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus), kołatek domowy (Anobium punctatum) oraz stukacz świerkowiec (Ernobius mollis). Larwy tych drewnojadów żyją w drewnie, drążąc chodniki do czasu, aż ulegną przeobrażeniu. Wówczas wydostają się na powierzchnię drewna i odlatują w poszukiwaniu osobnika płci przeciwnej. Zapłodniona samica składa jajeczka na powierzchni lub w otworach (np. pęknięciach) drewna. Z jajeczek wykluwają się kolejne larwy. Cykl ten przy sprzyjających warunkach będzie się wielokrotnie powtarzał.

więcej na: biokorozja.pl